24 04, 2017

Eni Dervishi, shqiptarja që po lë gjurmë në Harvard (FOTO)

By |April 24th, 2017|Kulturë, Lajme|Comments Off on Eni Dervishi, shqiptarja që po lë gjurmë në Harvard (FOTO)

Lindur në një qytet të vogël të Shqipërisë, pa një faks për të dërguar përkthimet, Eni Dervishi ëndërronte të shkonte [...]

28 11, 2016

28 Nëntori i shqiptarëve

By |November 28th, 2016|Kombëtare, Kulturë, Lajme|Comments Off on 28 Nëntori i shqiptarëve

Sot mbushën 104 vjet nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë më 1912 në Vlorë. Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë erdhi [...]

14 11, 2016

Danezi, Niels Henrik Hooge, shkruan libër për Kosovën (Video)

By |November 14th, 2016|Kulturë|Comments Off on Danezi, Niels Henrik Hooge, shkruan libër për Kosovën (Video)

Danezi, Niels Henrik Hooge, që menjëherë pas luftës erdhi në Kosovë të largojë mina është kthyer përsëri, por tash me [...]

22 10, 2016

Visar Morina me filmin “Babai” merr çmimin special “Prix Europe”

By |October 22nd, 2016|Kulturë|Comments Off on Visar Morina me filmin “Babai” merr çmimin special “Prix Europe”

Ai, në garën me temën për refugjatët dhe migracionin ka marrë çmimin e posaçëm “Prix Europe” si artisti më i [...]

1 10, 2016

PËRUROHET KOMPLEKSI PËR VËLLEZËRIT GËRVALLA

By |October 1st, 2016|Kulturë, Lajme|Comments Off on PËRUROHET KOMPLEKSI PËR VËLLEZËRIT GËRVALLA

Me rastin e ditëlindjes së Jusuf Gërvallës, në vendlindjen e tij, në Dubovik të Deçanit bëhet përurimi i punimeve të [...]

28 09, 2016

”Muzeu Lëvizës”, një mundësi për promovimin e pasurisë etnografike dhe folklorike

By |September 28th, 2016|Kombëtare, Kulturë|Comments Off on ”Muzeu Lëvizës”, një mundësi për promovimin e pasurisë etnografike dhe folklorike

Ne kuadër tё “Ditёs Kombëtare tё Trashёgimisё “ dhe “ Ditëve Evropiane te Trashëgimisë Kulturore”, Qendra Kombëtare e Muzeve Berat, [...]

27 09, 2016

Shqiptarja në mesin e 100 femrave më të bukura në zvicër

By |September 27th, 2016|Kulturë|Comments Off on Shqiptarja në mesin e 100 femrave më të bukura në zvicër

Revista me famë ndërkombëtare të shtunën e kaluar ka shpallur “Hot 100” femrat më të bukura, me ç’rast është organizuar [...]

27 09, 2016

“Dardania” ëmbëlson zviceranët me specialitetet dhe muzikën shqiptare

By |September 27th, 2016|Kulturë|Comments Off on “Dardania” ëmbëlson zviceranët me specialitetet dhe muzikën shqiptare

Shoqëria Kulturore dhe Artistike „Dardania“ ka përfaqësuar kulturën shqiptare dhe ushqimet tradicionale shqiptare në "Food&Art Festival" të mbajtur në Volketswil. [...]

26 09, 2016

Festivali “International Film” i organizuar nga shqiptarët në Åelund-Norvegji

By |September 26th, 2016|Kulturë|Comments Off on Festivali “International Film” i organizuar nga shqiptarët në Åelund-Norvegji

Festivali i parë dhe i vetëm i filmit Internacional në qytetin Ålesund të Norvegjisë organizohet për katër vite më radhë. [...]

18 09, 2016

Me kostume popullore mbi “Harley” në Austri (VIDEO)

By |September 18th, 2016|Kulturë|Comments Off on Me kostume popullore mbi “Harley” në Austri (VIDEO)

Një grup shqiptarësh të apasionuar pas motorave “Harley Davidson”, “Albanian Bikers”, me anëtarë në Itali, Gjermani e Shqipëria kanë marrë [...]